Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

«Άγγιξε» το νέο θαύμα το Tρίκαλα Β.C.

Έχοντας νωπές τις «δάφνες» της πρόκρισης επί του ΠΑΟΚ, τα «Τρίκαλα B.C.» με την θερμή υποστήριξη της κερκίδας, μπήκαν στο παρκέ του κλειστού Δημοτικού Σταδίου Τρικάλων για να μπουν στην …8άδα του Κυπέλλου Ελλάδος.

Αντίπαλος ο ΚΑΟΔ που ήταν το φαβορί της αναμέτρησης στα … «χαρτιά».

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως και με τον …ΠΑΟΚ, να ανοίγουν το σκορ οι φιλοξενούμενοι και οι γηπεδούχοι να ανακτούν τα ηνία του αγώνα και «τρέχοντας» και πάλι ένα «σερί» να αποκτούν διαφορά 8 πόντων στα μισά της πρώτης περιόδου και να την κλείνουν τελικά με 2 πόντους διαφορά στο 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και πήραν διαφορά 6 πόντων στέλνοντας το σκορ στο 31-37, στα 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου και για το 36-41 του ημιχρόνου, με την Τρικαλινή ομάδα να έχει κορυφαίο τον Κατσαρέ με 12 πόντους εκ των οποίων οι 6 με 2 τρίποντα και παράπονα από την διαιτησία.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του «Τρίκαλα B.C», μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι και με το …σπρώξιμο των εκατοντάδων οπαδών της 2.25΄΄πριν την λήξη της 3ης περιόδου, πλησίασε στον «πόντο» κάνοντας το 48-49, εν μέσω αποθέωσης και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε «άγρια» ομορφιά και να κρίνεται στις λεπτομέρειες και 2΄ 40΄΄ πριν την λήξη, «έσπαζαν» καρδιές από την αγωνία με το 62-64 και 17΄΄ πριν την λήξη γινόταν 65-67 και με 2 εύστοχες βολές των φιλοξενουμένων, η διαφορά πήγε στο …τρίποντο και σε …τάϊμ άουτ για τον σχεδιασμό της τελευταίας επίθεσης της Τρικαλινής ομάδας αλλά δυστυχώς δεν έγινε η ανατροπή και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο 65-70 και να παίρνουν την πρόκριση.

Την ίδια ώρα το «μπαμ» ερχόταν από την Κηφισιά που «πετούσε» έξω από τον θεσμό του Κυπέλλου τον Άρη Θεσσαλονίκης…
πηγή:trikalanews.gr