Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 70-71

Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ο καλός στο ξεκίνημα αλλά κακός στη συνέχεια Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 71-70 στο Ελληνικό και μετά από δύο χρόνια στέφθηκε ξανά Κυπελλούχος.

Ιδιαίτερα άστοχα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι με το σκορ να ανοίγει μετά από δύο λεπτά αγώνα με καλάθι του Πρίντεζη. Παρά την αστοχία τους Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είχαν μπει δυνατά και μάλιστα το παιχνίδι είχε πάει σε πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα. Με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Σάτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 στο 4ο λεπτό ενώ στα μισά της περιόδου οι πράσινοι ξέφυγαν με 7 πόντους(6-13). Ένα λεπτό αργότερα, οι πρωταθλητές έφτασαν για πρώτη φορά και σε διψήφια διαφορά με το 6-16 ενώ λίγο αργότερα ο Ρομέιν Σάτο που είχε μπει «ζεστός» έκανε το +11(8-19). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7(16-23) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 17-25.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 4-0 έφτασαν στο +12(17-29) ενώ παρά τις προσπάθειες των Πειραιωτών, ο Παναθηναϊκός διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όντας καλύτεροι αλλά εκμεταλλευόμενοι και τα αμυντικά και επιθετικά προβλήματα του Ολυμπιακού κράτησαν σταθερά ένα προβάδισμα κοντά στους 9 πόντους, με το σκορ να είναι στα μισά του δεκαλέπτου στο 24-31. Από κει και μετά, ο Ολυμπιακός με τον Πέρο Άντιτς να είναι σε καλή μέρα ανέβασε στροφές και με τους πράσινους να έχουν χαλαρώσει κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με το 33-34 στα στο 18ο λεπτό και έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 35-38.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού είχε και διάρκεια αφού οι παίκτες του Ίβκοβιτς πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με το 40-38 ενώ τρέχοντας ένα σερί 11-0 έφτασαν στο 46-38 στο 23ο λεπτό. Με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να ανεβάζουν στροφές διατήρησαν μια διαφορά κοντά στο +9 με το σκορ να είναι στα μισά της περιόδου στο 50-43. Ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει και έχοντας πλέον προβλήματα κυνηγούσε τον Ολυμπιακό που έφτασε και σε διψήφια διαφορά με το 56-45 στο 27’. Οι ρόλοι είχαν πια αντιστραφεί με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να φτάσουν στο +12 όμως ο Παναθηναϊκός τρέχοντας ένα σερί 10-0 μείωσε σε 58-55 με τη λήξη του τριαντάλεπτου.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ των 4 και 9 πόντων όμως οι πράσινοι κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή κατάφεραν και μείωσαν στο καλάθι με το 68-66 στα μισά του δεκαλέπτου και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Παναθηναϊκός μετά από πολύ ώρα πέρασε και πάλι μπροστά με το 68-70 στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο Μπατίστ με κόψιμο σταμάτησε τον Πρίντεζη που θα σούταρε για τρίποντο στα 30'', ο Διαμαντίδης με βολή έκανε το 70-71 και ο Παναθηναϊκός στέφεται Κυπελλούχος Ελλάδας μετά από δύο χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71

Ολυμπιακός(Ίβκοβιτς): Σπανούλης 12, Χάινς 11, Άντιτς 13, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου, Σλούκας 4, Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Γκετσεβίτσιους 2, Κέσελ .

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 9, Λόγκαν, Ν. Καλάθης 7, Μάριτς6 , Βουγιούκας 7, Σάτο 10, Περπέρογλου, Μπατίστ 9, Τσαρτσαρής 5, Γιασικεβίτσιους 10, Σμιθ, Καϊμακόγλου 8.
πηγή:scorernews.gr