Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Τα... έσπασε ο Σπανούλης στο ΣΕΦ! Νίκη-ανατροπή ο Ολυμπιακός

Αήττητος στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας παρέμεινε ο Ολυμπιακός που έκανε το “4Χ4” κερδίζοντας και την Λαμποράλ Κούτσα, στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 76-64 με τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού όταν έγινε αλλαγή περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο κάπτεν πέτυχε τους 20 από τους 27 πόντους που “έγραψε” συνολικά, στο δεύτερο ημίχρονο. Τότε οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν την ανατροπή -καθώς βρίσκονταν πίσω στο σκορ με τη λήξη και της δεύτερης περιόδου- και πήραν τη νίκη με 76-64.

Με αυτή τη νίκη διατηρείται πρώτος -μαζί με την ΤΣΣΚΑ- στον έκτο όμιλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» κοντρόλαραν το παιχνίδι τους στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα ενώ ο Σπανούλης “καθάρισε” στην επίθεση.

Τα δεκάκεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 14, Ντάνστον 7, Σπανούλης 27 (4), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης, Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5 (1).

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 12 (2), Τζέιμς 4, Άιβερσον 6, Κοζέρ 3, Σενγκέλια 10, Τιγί 6, Μπέγκιτς 8, Σαν Εμετέριο 4, Χάνσμπροου 5 (1), Μπέρτανς 6 (2).