Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 2-2, αποχαιρέτησε το Europa League

Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος του Ολυμπιακού πριν τον επαναληπτικό με την Ντνίπρο, καθώς η ήττα με σκορ 2-0 στο "NSK Olimpyiskyi" έχριζε φαβορί τους φιλοξενούμενους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 14' ο Μήτρογλου έβαλε μπροστά στο σκορ τους "ερυθρόλευκους". Όμως η απάντηση ήρθε γρήγορα από την Ντνίπρο, αφού 8 λεπτά αργότερα η άμυνα των Πειραιωτών συνελήφθη σε... ώρα ύπνου και ο Φεντέτσκι με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε.

Η αποβολή του Μιλιβόγεβιτς στο 51', στέρησε ουσιαστικά στον Ολυμπιακό τις τελευταίες πιθανότητες να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ο Ντομίνγκες με πέναλτι στο 89' σημείωσε το 2-1 και ο Κάλινιτς στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-2.

Με συνολικό σκορ 4-2 από τις δύο αναμετρήσεις η Ντνίπρο πήρε την πρόκριση για την φάση των "16" του Europa League και οι "ερυθρόλευκοι" είδαν να ολοκληρώνεται η φετινή τους πορεία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.