Πέμπτη 26 Μαΐου 2016

Θρυλική ανατροπή! -Ο Ολυμπιακός επικράτησε 77-72 του ΠΑΟ και απέχει μία νίκη από τον τίτλο

Ο Παναθηναϊκός για 36 λεπτά είχε στα χέρια του τη νίκη στο Φάληρο, αλλά οι τρεις διαιτητές την... χάρισαν στον Ολυμπιακό που επικράτησε 77-72 κι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών - Κυριακή (29/5) ή Δευτέρα (30/4) ο τέταρτος τελικός στο ΟΑΚΑ

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν ξανά απόλυτα διαβασμένοι και είχαν το δεύτερο μπρέικ στο... τσεπάκι τους. Ωστόσο στο τέλος λύγισαν εξαιτίας των διαιτητικών αποφάσεων και τα δώρα των διαιτητών στους γηπεδούχους. Παράλληλα δεν σφυριζόταν τίποτα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ενώ δεν δόθηκαν επαναλήψεις στις άστοχες βολές του Παναθηναϊκού που όμως οι οπαδοί των «ερυθρόλευκων» έριχναν λέιζερ στα μάτια των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη.

Κάπως έτσι οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών, με τους δύο αντιπάλους να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (29/5) ή την Δευτέρα (30/5), εκεί όπου θα διεξαχθεί ο τέταρτος τελικός.

Η εξέλιξη του αγώνα

Φουριόζος ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε στο 3’ με έξι πόντους διαφορά (8-2) δείχνοντας έτοιμος να κυριαρχήσει. Ωστόσο η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί σεις δύο ρακέτες και τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σκοράρει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε 12-8 και 19-11 αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με διαδοχικούς πόντους του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-19 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 21-17 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με τον Λοτζέσκι να συνεχίσει το προσωπικό του κρεσέντο και τον Σπανούλη να ευστοχεί σε τρίποντο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 32-26 στο 14’ κι έδειχναν ότι είχαν πάρει το μομέντουμ. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν 37-35 με τον Χαραλαμπόπουλο στο 17’, πριν περάσουν μπροστά με 44-39 χάρη σε καλάθι του Βινς Χάντερ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρος. Δύο βολές από τον Οθέλο Χάντερ διαμόρφωσαν το 44-41 υπέρ του Παναθηναϊκού που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντιστεκόταν στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο οποίος προσπαθούσε με το... ζόρι να γυρίσει το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» με κομβικό σε αυτό το διάστημα τον εξαιρετικό Γιώργο Παπαγιάννη και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο διατηρούσαν το προβάδισμα και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 57-62.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου το παιχνίδι κυλούσε όπως ακριβώς ήθελαν οι «πράσινοι». Είχαν διαφορά επτά πόντων (66-59) κι έδειχναν να βρίσκονται κοντά στη νέα νίκη μακριά από το γήπεδό τους. Ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι διαιτητές τα έβλεπαν όλα... κόκκινα κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να πάρει η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τη νίκη με 77-72 και μαζί το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 15, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Σπανούλης σταμάτησε στους 22 και ο Λοτζέσκι στους 16.

Δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 15 (1), Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χάντερ 2