Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Ολυμπιακός από τα παλιά -Τρομερή εμφάνιση και μπρέικ στη Βαρκελώνη

Ένας καταπληκτικός Ολυμπιακός, που θύμισε την ομάδα των δύο συνεχόμενων ευρωπαϊκών, έκανε σκόνη τη Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1, και πλέον με δύο νίκες στο ΣΕΦ έχει την ευκαιρία να πάρει εκείνος το εισιτήριο για τη Μαδρίτη. Καταπληκτικός Πρίντεζης με 22 πόντους και ριμπάουντ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά και γεμάτος ενέργεια στο παιχνίδι, και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (8-15). Η καλή του αμυντική λειτουργία κράτησε τους Καταλανούς μόλις στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, και αν ήταν πιο εύστοχος σε κάποια μακρινά σουτ, θα μπορούσε να είχε χτίσει μεγαλύτερη διαφορά (10-15 στο 10').

Δύο τρίποντα από Σπανούλη και Λαφαγέτ έστειλαν τη διαφορά στο +11, με τον Ολυμπιακό να είναι εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά και μην αφήνοντας τη Μπάρτσα να κάνει το παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι δε βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, καθώς έβρισκαν σκορ μόνο από σουτ του Ναβάρο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου το εκμεταλλεύτηκαν και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με +10 (25-35).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, κλείνοντας πολύ γρήγορα την ψαλίδα στο σκορ (41-45). Πρίντεζης και Σπανούλης έδωσαν πολύτιμες λύσεις στο σκορ, και όταν η Μπαρτσελόνα πλησίασε, ο Ολυμπιακός βρήκε μεγάλα περιφερειακά σουτ, που του έδωσαν σημαντικό +11 (45-56).

Με τον Πρίντεζη να κάνει το ματς της ζωής του, ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και στο +18. Ο Ναβάρο πάλευε μόνος του, όμως ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, με κρίσιμα σουτ και πολύ πάθος σε κάθε ριμπάουντ, διατήρησε τη διαφορά και έφτασε εν τέλει σε μια τεράστια νίκη με 63-76.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 25-35, 45-56, 63-76.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 2, Χεζόνια 3 (1), Ουέρτας 6, Αμπρίνες, Ναβάρο 16 (4), Σατοράνσκι 8, Πλάις 4, Τόμας 1, Τζάκσον 3 (1), Λάμπε 6, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (4), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 22 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (4/4 τρ.), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρτεν, Λοτζέσκι 9 (2).