Τρίτη 21 Απριλίου 2015

"Ατσάλινος" Ολυμπιακός - Τεράστια νίκη και 2-1 τη Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου απέχει πλέον μόλις μία νίκη από το μεγάλο στόχο του final 4 της Μαδρίτης, νίκη την οποία θα έχει την ευκαιρία να πάρει στο γήπεδο του την Πέμπτη το βράδυ.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι, και παρότι η Μπαρτσελόνα είχε και αυτή καλό ρυθμό, με καλή κυκλοφορία και έναν εξαιρετικό Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πήγε στο δεκάλεπτο προηγούμενος με το υψηλότατο 26-23 !

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Υψηλός ρυθμός και σκορ, με όλους τους ερυθρόλευκους να έχουν καλή επιθετικά απόδοση και να δίνουν σκορ στην ομάδα του Σφαιρόπουλου. Σλούκας και Σπανούλης οργάνωναν μαεστρικά το παιχνίδι των ερυθρολεύκων, που πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 44-36, χάρη σε τρίποντο του επανακάμψαντα Πέτγουεϊ.

Το παιχνίδι θα ήταν παράλογο να πάει σε αυτό το τέμπο ως το τέλος, και πράγματι όλα άλλαξαν στο 3ο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα μείωσε από 44-36 σε 50-48, ενώ και το 57-50 που έχτισαν στη συνέχεια οι παίκτες του Σφαιρόπουλου (χάρη και σε ένα απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη με κρεμασμένο τον Όλεσον), έγινε γρήγρο 57-55.

Αυτό συνέβη αφενός γιατί η επίδοση του Ολυμπιακού έπεσε στο αμυντικό κομμάτι, αφετέρου γιατί έκανε πολύ γρήγορα φάουλ, στέλνοντας πολλές φορές τους Καταλανούς στη γραμμή. Σε μία από αυτές, ο Λάμπε πήρε το ριμπάουντ και με καλάθι έδωσε στη Μπάρτσα το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-60, χάρη σε φόλοου κάρφωμα του Πρίντεζη.

Η άμυνα για σεμινάριο του 4ου δεκαλέπτου

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με άστοχο σουτ του Σατοράνσκι, και συνέχισε έτσι για σχεδόν όλη την περίοδο. Για 6.30 λεπτά δεν είχε σκοράρει, ενώ το πρώτο της εντός παιδιάς καλάθι μπήκε 1.02' πριν το τέλος, με λέι απ του Ναβάρο.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την αστοχή και την καλή του άμυνα "έχτισε" μια διαφορά 70-62, στη συνέχεια όμως δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, με το Σπανούλη να το πηγαίνει για... μοιραίος, καθώς είχε 0/2 βολές σε πολύ κρίσιμο σημείο, 1.20' πριν το τέλος, με το σκορ στο 70-66.

Ακολούθησε το γκολ φάουλ του Ναβάρο για το 70-69, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να προσπεράσει, όμως ο Όλεσον έχασε όλα τα σουτ που πήρε. Εν τέλει, ο Σπανούλης έβαλε τις δύο επόμενες βολές, όπως και ο Ναβάρο.

Ο Πρίντεζης πήγε στη γραμμή με το σκορ στο 72-71 και 6'' για τη λήξη. Έβαλε με πολλή τύχη την πρώτη, έχασε τη 2η, με τον Αμπρίνες να τρέχει το γήπεδο, όμως να μην ευστοχεί στο σουτ του, και τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν την αξιοποίηση του μπρέικ, και το 2-1 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 8, Σπανούλης 15 (2), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 19 (2), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10 (1), Χεζόνια 2, Ουέρτας, Αμπρίνες 4, Ναβάρο 14 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Πλάις 4, Τόμας 2, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 10, Τόμιτς 8.