Τετάρτη 16 Απριλίου 2014

Δεν τα κατάφερε στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός «λύγισε» τη Μεγάλη Τρίτη στη Μαδρίτη, γνωρίζοντας την ήττα με 88-71 από τη Ρεάλ στον πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, για τα πλέι οφ της Euroleague.

Oι «ερυθρόλευκοι» μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο προέβαλαν αντίσταση στη «βασίλισσα» και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, ωστόσο στο β' μέρος είδαν τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό να φτάνουν εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Δήμιος των Πειραιωτών στο σημερινό ματς ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ (20π.), ενώ πολύ καλή εμφάνιση για τη βασίλισσα πραγματοποίησε και ο Μίροτιτς (15π.). Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Πρίντεζης

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την ευκαιρία μέχρι την Πέμπτη, όταν και θα διεξαχθεί ο δεύτερος αγώνας με τη «βασίλισσα» (20:00), να μελετήσουν και να διορθώσουν τα αποψινά λάθη και να φύγουν με το «break» στις... αποσκευές τους, πριν μεταφερθεί η σειρά στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ακολουθήσουν τον χειμμαρώδη ρυθμό της Ρεάλ και παρά τις προσπάθειες του Σερμαντίνι οι Ισπανοί προηγήθηκαν γρήγορα με +12 πόντους (17-5 στο 6'), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (27-12, +15).

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας εμπιστεύθηκε τον Σίμονς στη θέση "5", ο Πρίντεζης κέρδισε τις μάχες απέναντι σε Ρέγιες και Μίροτιτς και με οδηγό της επίθεσης τον Σπανούλη (12π. στο β' δεκ.) ο εξαιρετικός και αμυντικά Ολυμπιακός έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 8-23 (!) και στο 17' ισοφάρισε σε 35-35.

Ο Σπανούλης απάντησε στο τρίποντο του Φερνάντεθ ισοφαρίζοντας και πάλι σε 40-40, αλλά λάθη στην άμυνα στο τελευταίο λεπτό «τιμωρήθηκαν» από τη Ρεάλ, η οποία έτρεξε δικό της επιμέρους σκορ 8-1 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (48-41).

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στη Ρεάλ Μαδρίτης και στον Ρούντι Φερνάντεθ. Με τον Ισπανό διεθνή γκαρντ να δείχνει την κλάση του με «lazer» ασίστ και 10 πόντους (2/3 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα η «βασίλισσα» εκμεταλλεύτηκε την αμυντική απραξία του Ολυμπιακού και στο 17' προηγήθηκε μετά από επιμέρους σκορ 12-5 με +14 (60-46).

Μάλιστα με τον Μίροτιτς να αναλαμβάνει και πάλι δράση η διαφορά εις βάρος του Ολυμπιακού διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη της περιόδου (70-56).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, κι έτσι το τελικό 88-71 ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 48-41, 70-56, 88-71

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20, Ρέγες 9, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 15, Ροντρίγκεθ 12, Ντάρντεν 7, Γιουλ 12, Μπουρούσης 6, Σλότερ 2, Μεζρί 3.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7, Σίμονς 8, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 2.